Kuruluş

           2003 yılında yapılan özelleştirme ile Tekel idaresinden ÇAN-KAYA KAYA TUZU TAAH. VE TİC. AŞ tarafından alınan Maden Ruhsatında işletme çalışmalarına devam etmektedir. ÇAN-KAYA KAYA TUZU TAAH. VE TİC.AŞ ruhsat sahasından çıkartmış olduğu Kaya Tuzunu EN SAF ve EN DOĞAL haliyle, kardeş firma olan Türkiye’nin en büyük rafine tuz fabrikası, MED-MAR AŞ tesislerinde el değmeden işlenerek “SALTİ” markası ile halkımızın tüketimine sunmaktadır. Madenin şu anki yıllık kapasitesi 750.000 Tondur.

Daha evvel Tekel tarafından işletilirken kullanılan kapı ve işletmenin bir bölümü Çankırı Valiliğinin yoğun talepleri sonrası Firmanın izni ile Duyarlı Alan (Turizm Alanı) olarak belirlenmiştir. Duyarlı Alan Maden İşleri Genel Müdürlüğünün izni ile Çankırı Valiliğine Turizm kullanım amaçlı tahsis edilmiştir. Çankırı Valiliği tarafından yapılan Turizm Projesinin çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar bittiği zaman Turizm Alanı Sağlık Turizmine açılacaktır.

Kaya Tuzu Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücudun pH dengesini korur ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardım eder.